Můj příběh

Malované tapety

MŮJ PŘÍBĚH

Jsem interiérová designerka. Můj rukopis významně ovlivnilo původně výtvarné vzdělání. Autorská výtvarná tvorba je pro mne stále silné téma a vyjadřovací prostředek. Proto se snažím propojit kresbu nebo malbu do designu interiérů. Nejprve jsem se snažila doladit návrh pomocí kresby nebo malby přímo na stěnu. Mám ráda perfektní a očekávaný výsledek. U nástěnná malby musíte respektovat charakter malby nebo kresby tvořený v tu chvíli, vznikají neočekávané změny a přemalování. Navíc oprava je náročná, barvy mohou být nestabilní. A tak vznikl v roce 2012 nápad tvořit atmosféru prostoru pomocí autorských tapet.

Začala jsem tvořit první první tapety na míru podle mých malovaných a kreslených předloh. A otevřela se docela dobrodružná cesta. Barvy i způsob kresby se ukázaly jako fantastický prostředek pro korekci prostoru. Rukopis a stopy ruční práce v interiéru působí emotivně a velmi artově. Z toho jsem měla velkou radost. Starosti vyskočily v podobě složitosti procesu výroby. Nakonec se podařilo vymyslet způsob postproduce, najít přírodní vlies i kvalitní technologii digitální tisku. Tapety přenášejí jak rukopis a stopy ruční práce, tak autentickou šťavnatou barevnost, která přesně odpovídá návrhu.

Postupně si tapety oblíbilii kolegové designeři. Jejich práce je pro mne inspirací, protože každý v malovaných tapetách preferuje jiné motivy a umí tapety použít v designu jinak než já. 

Dodnes vznikla celé řada obrazových tapet v různých modifikacích. Každý rok přibyde pár dalších. Malované tapety zrcadlí má témata, s nadsázkou popisují dštský i dospělácký svět, odrážejí to, co mě inspiruje, láká i osloví. Motiv se snažím připravit tak, aby slušel interiéru. Vychází to nejen z mé návrhářské praxe. Některé tapety otevírají druhý prostorový plán, jiné neotřelé výhledy. Popisují různými technikami krajiny, přirodu i architekturu. Každé téma se snažím stylizovat nebo abstrahovat. Abstraktní motiv tapety funguje jako nenásilně a jemně.  

 

Tapety jsou jako moje druhé dítě, jsou citlivé téma, nedají mi spát a jsem na ně pyšná. Dotáhly to nejen do řady časopisů, ale také do Interiéru roku nebo pořadu Bydlet jako … pro ČT1. Autorská malovaná tapeta se objevila v mých proměnách i interiérech navržených Tomem Havránkem. Proměny a zejména tapety včetně ukázek lepení můžete vidět v archivu ČT. ODKAZ

V hlavě nosím spoustu inspirací, tapety však nezkouším tvořit na míru. Hotové vzory upravit jdou a produkce nové tapety umí sebrat klidně i rok.

 

S láskou 

 

Markéta Daňková

interiérová designérka a výtvarnice